Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

II. PILÍŘ, aneb mám ještě šanci!

3. 07. 2013 12:47:07
Je mi 36 let, takže jsem úspěšně promeškal vstup do 2. pilíře penzijního systému. Dnes mě tudíž pobavila skutečnost, že pan ministr financí v demisi Kalousek spěchá na vládu se změnou. A to, že vstup do tohoto sádrokatonového sloupu penzijního systému, který se tváří jako by byl z žuly, budou moci vstoupit lidé do věku 40-ti let! UF - MÁM TEDY JEŠTĚ ŠANCI!

Zdá se ovšem, že vláda ani penzijní společnosti nás neinformují úplně o všem. Dnes jsem se například dozvěděl, že:
a) náklady na provoz tohoto druhé pilíře soukromými společnostmi dosahují 30 - 40 % prostředků, které do systému vstoupí a vyrovnání této ztráty dosahují díky úrokům, které získají investováním těchto prostředků. Pro srovnání, náklady na správu státních penzí státem, dosahují výše 1 %. Jakých výnosů by mohlo být dosaženo, pokud by II. pilíř vedl sám stát? A proč ho vlastně sám nevede? Prognóza byla, že pokud by druhý pilíř v současném formátu vedl stát, nikoliv soukromé společnosti mohly by být naše penze o 30 - 50 % vyšší.
b) Peníze z druhého pilíře budou předmětem dědictví. Pokud jsou ovšem prostředky předmětem dědictví, zvyšuje to náklady produktu (2. pilíře) o 10 - 15 %. Zvyšuje se totiž množství peněz, které budou jistě vyplaceny. Kde se však však tyto peníze vezmou? Vstupem do 2. pílíře se vzdáváte možnosti, že v případě Vaší předčasné smrti budou Vaši nejbližší pobírat pozůstalostní důchod. Takže opět - žádné vylepšení - něco za něco.

Proč nám vláda a penzijní fondy tyto skutečnosti neříkají? Proč nám říkají pouze pozitiva, ale negativa zůstávají zamlčována? Kolik podobných negativních skutečností ještě nevíme? Dle mého názoru má II. pilíř důchodového systému znaky velmi špatného produktu. Pozitiva nejsou přesvědčivá, negativa jsou poměrně dobře ukrývána.

Co když banky selžou a o peníze přijdou? Bude je muset zaplatit buď nástupnická banka či fond. Tolik slova pana Kalouska. Co už ale neuvádí - Pokud toto ale nenastane, bude tyto peníze muset zaplatit stát. Tzn. občané, kteří budou v té době platit daně. A to nebude nikdo jiný než naše děti. Existuje tudíž možnost, že si penzi zaplatíme my, a pak ještě jednou naše děti. A možná i děti našich dětí, pokud si na zaplacení budou muset naše děti půjčit...

V rozdělení peněz, které si spořím na stáří mimo státní penzi, vidím jedno skutečné pozitivum. A to že tímto získávám určitou nezávislost na státu. Na něj jsou totiž současní penzisté v drtivé většině naprosto odkázáni. To je určitě špatně, když Vám stát něco diktuje a jste v jeho finanční moci. Ukazuje se to například u voleb. 13. důchod apod. Za 13. důchod budu volit třeba ďábla... To je nejen špatně, je to i nebezpečné, vzhledem k faktu, že lidí v neproduktivním věku bude stále přibývat a budou silnou voličskou skupinou.

(Dovolím si částečně odbočit - ČSSD je proti druhému pilíři a deklaruje jeho zrušení, přitom nenabízí žádné jiné reálné řešení než státní penzi (pokud mám dostatek informací). Pokud jiné řešení, než státní penzi ČSSD nenabídne, osobně to budu považovat za čiré budování voličské levicové základny - tedy lidí, kteří za pár let poběží k urnám jenom proto, aby dostali vánoční tisícovku k důchodu apod., lidí, kteří se budou moci rozhodovat zejména podle toho, jestli jim důchody stát zvedne nebo sníží)

V tomto je jakékoliv rozdělení peněz na penzi, lepší než striktní 100% státní důchod. Ale druhý pilíř, mi jako jako rozumné řešení diverzifikace rizika zabezpečení se na penzi nepřijde. Jsem přesvědčen, že i stát a její představitelé jsou svým způsobem obchodníci, byť zejména s voličskými hlasy. A v obchodě platí - první nabídka není vždy tak dobrá, kterou byste mohli ve skutečnosti získat dalším jednáním. Já první nabídku na 2. pilíř nepřijímám. A čekám, že přijde lepší. (Ehm... s tou se kterou dnes pan Kalousek spěchá na vládu, vůbec za nabídku nepovažuji) Demografická situace (růst počtu lidí v neproduktivním věku) tomu příští vlády bude nutit velmi, ale opravdu velmi silně. Nebudou mít jinou možnost, než s lepším řešením přijít. Jsem o tom přesvědčen.

Pokud máte jiný náhled na věc, budu rád za každou informaci. Proti i pro II. pilíři a vůbec k celému tématu problematiky penzí.

Autor: David Hyšpler | středa 3.7.2013 12:47 | karma článku: 34.90 | přečteno: 4779x

Další články blogera

David Hyšpler

Loterie - zůstat či jít?

Nevím, jestli by byly tzv. exity (grexit, brexit, czexit) pro tu kterou republiku dobré nebo špatné. Je ale jasné, že vyhrají vždy politici – ti na vítězné straně.

10.6.2016 v 7:30 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 137 | Diskuse

David Hyšpler

Hrál jsem hru "Dej výpověď O2"

Po dlouhých letech jsem se rozhodl zrušit pevnou linku. V tu chvíli, aniž bych to tušil, byla zahájena hra s názvem "Dej výpověď O2". Hra plná zvratů. Ale i naděje!

27.5.2016 v 7:30 | Karma článku: 35.13 | Přečteno: 2312 | Diskuse

David Hyšpler

Zeman - prezident současnosti

Z kraje bych chtěl upozornit na fakt, že jsem Miloše Zemana za prezidenta nechtěl a nevolil jsem ho. Ve finálním volebním duelu jsem raději podpořil, byť to vůbec nebyl a není můj oblibenec, Karla Schwarzenberga. Raději ústupek v podobě Karla, než Zemana... Tak jsem Zemanovi nevěřil. K mému překvapení, nyní nejsem vůbec nespokojen s výkonem jeho funkce. Ba naopak, myslím, že je to člověk téměř ve správnou dobu téměř na správném místě. Slovo téměř je důležité.

3.11.2014 v 11:40 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 1077 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Náboženské bludy a prezidentová milost Kajínkovi

Vážený člen jakékoliv náboženské nebo církevní organizace, který žije vzorným osobním, manželským a rodinným životem, nemá v přítomnosti Boha bible žádnou výhodu ani přednost před lhářem, darebákem, zločincem a poběhlicí.

27.6.2017 v 18:09 | Karma článku: 13.50 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Liprt

Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

27.6.2017 v 15:06 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 281 | Diskuse

František Filip Dvořák

Sugesce k ovládání společnosti

Od nepaměti tento mechanismus využívaly kulty a církve všeho druhu. A proč to dělají? Inu - myslí to s námi dobře. Dokonce tak dobře, že nás ochrání před tím, abychom se namáhali myslet sami.

27.6.2017 v 12:58 | Karma článku: 22.26 | Přečteno: 533 | Diskuse

Jaroslav Čejka

O miliardáři, kterému ukradli křeslo

Wolkrova "Pohádka o milionáři, který ukradl slunce" už dávno není in. Zná ji jen málokdo. Podobně jako jejího autora. Dnes jsou v kurzu jiné příběhy. Například ten o miliardáři, kterému ukradli křeslo. To ministerské, samozřejmě.

27.6.2017 v 12:27 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 833 |

Josef Hejna

Sedlina

Každý občan má svůj rozum, každý může posoudit papalášské praktiky Pražského hradu sám. Jenom přemýšlím, jaké výročí mává na Ovčáčka. Tomu by to na Hradě moc slušelo.

27.6.2017 v 12:00 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 302 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1867
Je mi 35, OSVČ, svobodný, mám partnerku a dítě. Zajímá mě česká politika. Snažím se na věci dívat v jiných souvislostech. Mými koníčky jsou dále film a nezávislá hudba.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.